Historia i dzieñ obecny Festiwali rockowych w Jarocinie
Grupowicz Gadu³a
Wg info z TVN24 wieloletni kierownik Hybryd, klubu, w którym gra³y m in Izrael, Kultura, Dezerter, Apogeum, Deuter, Kasia Kayah Szczot i wiele innych zespo³ów "alternatywnych" wspó³pracowa³ ze S³u¿b± Bezpieczeñstwa.
Po latach wygl±da na to, ¿e komuni¶ci to nie byli g³upcy - jak powszechnie siê uznaje. Maj±c za TW pracowników klubów studenckich oraz czo³owych zespo³ów rockowych z podziemia i pierwszej ligi, mogli spokojnie pozwoliæ na rozwój muzyki rockowej w naszej ojczy¼nie, a Festiwal rockowy w Jarocinie - nawet w stanie wojennym - móg³ siê odbyæ bez problemu.
http://www.tvn24.pl/12690,1673018,0,1,i … omosc.html
S£AWOMIR ROGOWSKI ZAPRZECZA ZARZUTOM IPN
IPN: TW "Libero" w KRRiT
S³awomir Rogowski, jeden z nowych cz³onków KRRiT by³ w latach 1985-1989 zarejestrowany jako tajny wspó³pracownik SB o kryptonimie "Libero" - ujawni³ IPN. Rogowski do Rady trafi³ z rekomendacji SLD.
Informacja o zasobach IPN nt. 53-letniego Rogowskiego znalaz³a siê w ujawnionych w pi±tek w internecie katalogach IPN o osobach pe³ni±cych funkcje publiczne.
Wed³ug IPN, by³ on zarejestrowany 14 kwietnia 1983 r. przez wydzia³ III departamentu II MSW (kontrwywiad) w kategorii "zabezpieczenie". 9 listopada 1985 r. zosta³ przerejestrowany na tajnego wspó³pracownika ps. "Libero". "Z prowadzenia sprawy zrezygnowano 14 grudnia 1989 r." - g³osi informacja o Rogowskim. Zachowa³y siê tylko zapisy ewidencyjne o nim. "Materia³ów brak" - podkre¶la IPN.
Sam Rogowski zapewnia, ¿e nie by³ tajnym, ¶wiadomym wspó³pracownikiem s³u¿b PRL. "O¶wiadczam, ¿e nie by³em tajnym, ¶wiadomym wspó³pracownikiem s³u¿b PRL. O¶wiadczenie w tej sprawie sk³ada³em 3-krotnie. Dwukrotnie, kiedy pracowa³em w Telewizji Polskiej S.A., tzn. w latach 1999-2002, i obecnie, kiedy zgodzi³em siê kandydowaæ i pe³niæ funkcjê cz³onka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Nic wiêcej nie mam do dodania w tej sprawie" - napisa³ w przes³anym PAP o¶wiadczeniu.
Sprawdzenie operacyjne, przed rozmow±, rozpracowanie...
Wed³ug katalogu IPN, w latach 1982-1983, w 1987 r. i w 1989 r. by³ on sprawdzany w ewidencji MSW przez ró¿ne jednostki operacyjne, w tym w 1983 r. przez wywiad MSW (powód "sprawdzenie operacyjne" i "przed rozmow±" oraz wydz. do walki z przestêpczo¶ci± gospodarcz± DUSW Warszawa-¦ródmie¶cie ("rozpracowanie"); w 1984 r. przez wydz. III SUSW ("przed rozpracowaniem"), a w 1987 r. przez oddzia³ II Zarz±du IV Szefostwa WSW ("przed rozpracowaniem").
Rogowski zosta³ cz³onkiem KRRiT w sierpniu br. decyzj± Sejmu, z rekomendacji SLD. Jest m.in. scenarzyst±, producentem filmowym, b. dyrektorem Agencji Filmowej TVP (do 2002 r.). By³ te¿ cz³onkiem zarz±du Totalizatora Sportowego. W latach 1995-1999 za³o¿y³ i prowadzi³ Festiwal Filmowy "Lato Filmów" w Kazimierzu Dolnym.
O¶wiadczenie lustracyjne Rogowskiego jako cz³onka KRRiT bêdzie badane przez pion lustracyjny IPN, który ewentualnie wytoczy mu proces lustracyjny. Gdyby s±d prawomocnie uzna³ je za nieprawdziwe Rogowski utraci³by funkcjê cz³onka KRRiT oraz przez 3 do 10 lat (wed³ug uznania s±du) nie móg³by obejmowaæ ¿adnych urzêdów publicznych.
Offline